HABERLER

İzmir Boya Badana işleri ustası

İzmir Boya Badana işleri ustası
  • Tarih: 22 - Ocak - 2020

İzmir Boya Badana işleri ustası

İzmir'de hizmet veren boya badana ustası sizin adınıza gerekli olan tüm çalışmaları yaparak çalışmalarını tamamlamaktadır. Özellikle belirli bir alanda uygulanacak olan boya badana işlemleri için gerekli olan tüm çalışmalarla birlikte işlemleri sona erdirerek geride herhangi bir sorunun kalmaması adına adımlar atmakta ve bu da sizi büyük bir yükten kurtarmış olmaktadır.

İzmir genelinde hizmet veren boya badana ustasının en belirgin görevlerinden birisi de boya badana yapılacak olan alana ne kadar boya kullanılacağını belirlemektir. Bu durum oldukça önemdir çünkü alınacak boyanın miktarının belirli olmaması büyük bir sorun olacaktır. Öyle ki alınan boyanın yetmeme durumu olacağı gibi aynı zamanda boyanın fazla alınmasından dolayı büyük miktarlarda boya fazladan elinizde kalabilecektir. 

120 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

Boya badana yapılacak alan için ne kadar boya gideceği konusunda anlaşma yaptığınız usta yardımcı olacaktır. Bununla birlikte usta çağırmadan bir bütçe hesaplaması yapmak isteyenler için en azından bir örnek oluşturacak hesaplama yöntemi tavsiye edebiliriz. Tabi bu hesaplama işlemi net bir bilgi olmamakla birlikte sadece ne kadar boya gidebileceğiyle ilgili bir fikir oluşturması adına size yardımcı olabilir. 

Şimdi 120 metrekare bir alana sahip olduğunuzu varsayalım. Bu durumda 120'yi 3 ile çarpıp çıkan sonucu 5'e bölmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem sonucunda 120 metrekare alan için 72 litre (120x3 = 360, 360/5= 72) boya gerekecektir. Bu hesaplama ile aslında tahmini bir oran elde edeceksiniz. Bununla birlikte en azından tahminen ne kadar boyayı ya da boya için ne kadar paranızın gideceğini öğrenmiş olursunuz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta burada litre olarak hesap işlemleri yapılmaktadır. Genelde boya satıcıları kilo olarak satış yapmakla birlikte litre olarak da satış yapabilmektedir.

2 + 1, 3 + 1, 4 + 1 Evime Kaç Litre Boya Gider?

Boya badana işlemlerinde genellikle oda sayısı çok etkili olmamaktadır. Odaların sayısı etkisizdir diyemeyiz ama genellikle alanın metrekare olarak hesaplanması daha doğru bir sonucun elde edilmesini sağlayacaktır. Bu durum özellikle odaların küçük ya da büyük yapılmasıyla alakalıdır.

Örnek verecek olursak mesela 125 metrekare bir ev 2+1 olabilirken bazen aynı metrekarede bir alan 3+1 evde yapılabilmektedir ya da 150 metrekare bir ev 3+1 olabilirken odaların biraz daha küçük yapılmasıyla aynı metrekareye 4+1 evde yapılabilmektedir. Bundan dolayı metre kare olayını dikkate almak daha mantıklı olacaktır. 

Artan Boya Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Boya badana işlerinde net olarak boya almak maalesef mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte en yakın oranda almak en mantıklısı olacaktır. Yine de yaptığınız işlemlerden sonra aldığınız boyada artma durumu olursa o zaman bu artan boyanın muhafaza edilmesi için birkaç önlem almanız gerekecektir. Bu sayede artan boyayı sağlam bir şekilde muhafaza edebilme imkanınız olduğundan dolayı daha sonra ihtiyaç halinde bu boyayı kullanabileceksiniz.

Bu durumda ilk olarak artan boyanın hangi tür boya olduğunu öğrenmeli ve uygun bir seyrelti malzemesi satın almalısınız. Sonrasında boya kabına ekleyerek kapağını iyi şekilde kapatmalısınız. Bununla birlikte sentetik bir boya ise sentetik tiner kullanabilirsiniz. Kapağın kapandığından iyice emin olmanız gerekmektedir. Özellikle bu konuya oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Öyle ki kapaktan az miktar bir hava dahi girse o zaman boya katılaşacak ve kullanımı imkansız kılacaktır. Bundan dolayı kapağın iyi bir şekilde kapatıldığından emin olmadan asla boya kutusunu kaldırmayın.