HABERLER

İzmir Boya Badana Ustası

İzmir Boya Badana Ustası
  • Tarih: 22 - Ocak - 2020

İzmir Boya Badana Ustası

İzmir'de boya badana işleri yapan gerçek manada usta bulmak oldukça zor. Genellikle bu işe yeni başlayan ya da bu işi, ek iş olarak yapan kişilerin olduğu sektörde gerçekten deneyim sahibi bir usta bulmak zor. Geçmişten gelen ve bu işe ömrünü veren bir usta bulmak zorda olsa yapılacak işin mahiyeti düşünüldüğünde gerçekten de gerekli olan bir araştırma olacağı bilinmelidir. Bunun için İzmir'de çalışmalar yapan boya badana işi ustasına ulaşarak hızlı bir şekilde işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İzmir boya badana ustasıyla anlaşma sağladıktan sonra yapılacak bazı adımlar vardır. Bunların başında boya badana ustası, boya yapılacak alana gelerek keşif yapacaktır. Bu keşif sırasında boyanacak alanın genel durumuna bakarak yapılacak olan çalışmaların bir listesini hazırlayacaktır. Listede genel olarak şunlar olacaktır;

  • Boya yapılacak alan kontrol edilecektir.
  • Alanın ışık alma durumu var mı yok mu kontrol edilir?
  • Bu duruma göre hangi renk boyanın uygun olacağıyla ilgili size uzman görüş sunacaktır.
  • Boya yapılacak alanda düzeltilmesi gereken şeyler var mı ona bakacaktır. Bu durum özellikle kırık ya da düzeltilmesi gereken alanlar varsa yapılacak işlemlerden oluşmaktadır.
  • Alanın büyüklüğüne göre ne kadar boya kullanılması gerektiğini belirleyecektir.
  • Kullanılacak malzeme listesini hazırlayacaktır.

Bunlarla birlikte kullanılacak malzemeleri tedarik ederek işlemlere en kısa sürede başlayacaktır. Bu tür işlemlerde genellikle tavan boyamalarda sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu durumda da boya badana ustası olan kişi bu sorunu rulo kullanarak çözüme kavuşturacaktır. 

Rulo ile Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavan boyası yapacağınız esnada rulo kullanmayı tercih etmeniz oldukça etkili bir yöntem olaraktır. Özellikle tavan gibi yüksek alanların bu şekilde daha kolay boyanabilmesi sağlanarak oldukça güzel bir görünümün elde edilmesi sağlanmış olacaktır. Bu işlem sırasında ruloyu boya kovasına batırıp ardından tavana doğrudan uygulamanız gerekmektedir. Bu sırada ruloyu boya kovasından çıkarmadan önce bir süre fazlalık olan damların kovaya tekrar akmasına müsaade etmeniz gerekmektedir. Bu durumda damlaların yere düşmesinin de önüne geçmiş olacaksınız. Toplamda iki kat boya atmanız gerekecektir. Bunun için ilk işlemden sonra en az 3-4 saat kadar ilk katın kurumasını beklemelisiniz. Eğer ilk katman tam olarak kurumadan ikinci katı atarsanız çatlamalar olacaktır. Üstte kalan ikinci kat boya alttaki boyadan daha çabuk kuruyacağı için alt kısımda ki ilk boyanın geç kuruması söz konusu olacaktır. Bu durumda da geç kuruyan altta ki boyadan dolayı alanda çatlamalar meydana gelecektir.

Son Kontroller

Boya badana işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında usta son bir defa tüm alanı kontrol ederek herhangi bir eksiğin ya da sorunun olup olmadığını kontrol edecektir. Özellikle işlem sırasında bir kat astar iki kat ise boya atılmaktadır. Bu işlemlerin tam olarak yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir. Ayrıca istenilen rengin tüm alanda uyumlu bir şekilde uygulanmış olduğunu da kontrol ederek her şeyin eksiksiz yapıldığından emin olacaktır.

Boya Sonrası Temizlik

Çoğu boya ve badana işi yapan kimselerin ihmal ettiği bu durum aslında bir ustanın mutlaka yapması gereken bir olaydır. Özellikle İzmir boya badana ustası, kendinden kaynaklanan kirlenmeleri gidererek alanı tam olarak temizler ve temiz bir şekilde teslim eder. Zaten boya badana uygulaması sırasında yere plastik bir sofra benzeri bez serildiğinden dolayı yerlere boya damlamasının engellenmesi sağlanmış olacaktır. Bununla birlikte bu bezin kaldırılmasından tutun da boş boya kutularının ortadan kaldırılmasına kadar tüm detaylı temizlikler yapılarak temiz bir şekilde teslimat gerçekleşecektir.