HABERLER

Boya Badana Ustası

Boya Badana Ustası
  • Tarih: 12 - Haziran - 2020

Günümüzde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de boya badana işlemleri sırasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu işlemlerin “Yapılması gerekenler” listesinde olması ve belirli periyotlarla tekrar edilmesi gerektiğinden dolayı çoğu insan bu işlemi kendisi yapmaya çalışmaktadır. Bunun neticesinde ufak bir kar elde ettiğini düşünmekle birlikte aslına bakıldığında uzun süreli düşünüldüğünde çok büyük sorunların yaşanacağını anlaması gerekmektedir.

İnsanların İzmir boya badana ustasına başvurarak boya badana işlemlerini yaptırmak yerine kendileri boya badana işlemlerini yapmaya çalışmaları hem işin sağlıklı bir şekil yapılmasının önüne geçmekte hem ve ek olarak maliyet yükleye bilmektedir. Özellikle ilk olarak boya yapılacak alanda ne kadar boya kullanılacağını bilmeniz gerekecektir. Bu bilgiye öyle İnternet’te araştırma yapılarak öğrenebilecek bir bilgi olmayıp yılların vermiş olduğu deneyim ile elde edilmektedir. Bununla birlikte internet üzerinden çeşitli hesaplamalarla boya yapacağınız alanın ne kadar boyaya ihtiyaç duyduğu ile ilgili ortalama bir fikir elde edebilirsiniz.

Bu ortalama fikir ile birlikte boya satın alıp, boyama işlemine başladığınız zaman yanıldığınız ya da haklı olduğunuz ortaya daha net bir şekilde çıkacaktır. Öncelikle şunu unutmamalısınız ki aldığınız boyanın fazla olması ve eksik olması fark etmeksizin beraberinde birçok sorunu ortaya çıkartacaktır. Bunların temelinde ki en önemli nokta ise artan bu boyanın ya da eksilen boyanın ne yapılacağı şeklinde bir düşüncenin ortaya çıkmasıdır.

Deneyim Her Zaman Önemlidir

İlk aşamada aldığımız boyanın fazla olduğunu düşünelim. Boyama işleminden sonra elinizde kalacak olan bayanın ne yapılacağı ya da nasıl muhafaza edileceği noktasında geniş bir bilgiye sahip olmanız gerekecektir. Bu bilgiye sahip olmamanız durumunda, boyayı doğru bir şekilde muhafaza edemeyerek heba olmasına neden olacaksınız. Bu durumun yaşanması boyaya fazla para vermenize neden olduğu için artan boyanın hanenize zarar olarak işlenmesi söz konusu olacak gibi uygun fiyata yaptırmaya çalıştığınız işlemleri aynı zamanda zarara dönüştürmüş olacaksınız. Belki de ustaya vererek kolaylıkla yapabileceğiniz boyama işlemlerini çok daha yüksek meblağlara yapmak durumunda kalacaksınız.

Bununla birlikte boyanın fazla değil de az olması da ayrı bir sıkıntıyı ortaya çıkartacaktır. Boyama işlemi sırasında boyanın bitmesi, hem işlemleri uzatacak hem de gidip yeni boya alıp gelene kadar geçen süre içerisinde yaşanan zaman kaybına neden olacaktır. Bununla birlikte aynı boyayı bulmak çoğu zaman zor olacaktır. Aynı boyayı bulamamanız durumunda ise durum daha da vahim bir hale gelecek ve komple boyadığınız tüm alanı tekrar farklı bir renge boyamak durumunda kalacaksınız ya da ona benzer bir boya bularak benzer renklerde olmasına rağmen farklı tonlara sahip bir alana neden olacaksınız.

Tüm bu nedenler incelendiğinde aslında boya badana işlemlerinin ne kadar zor olduğu bir kez daha anlaşılacaktır. Bundan dolayı bu tür ihtiyaçlarınızı boya badana ustası aracılığıyla yapmanız daha yerinde bir karar olacaktır. Özellikle geçmişin sağlamış olduğu deneyimle birlikte alınan kararların doğru olması ve boyama işlemleri sırasında herhangi bir sorunun yaşanmaması adına önemli kararlar alarak maddi noktada da çok fazla zararınızı oluşmaması sağlanacaktır. Bu konuda yapılan birçok araştırmada kişilerin kendi yaptığı boyama işlemlerinde daha fazla para ve zaman harcadığı ortaya çıkmıştır. Özellikle boyama işlemini ilk defa yapacak kişiler nasıl ve nereden başlayacaklarını bilemedikleri için aynı işlemleri tekrarlayarak belki bir günde bitecek bir işlemi günlerce süren bir iş yüküne dönüştürecektir. Bu olumsuz durumun yaşanması ise size ekstra bir yük bindirecektir.