HİZMETLERİMİZ

Çeşme Boya Badana Ustası

Çeşme Boya Badana Ustası

Boya badana işlemleri, herkesin çeşitli zaman dilimlerinde yaptırmak durumunda olduğu işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlemler aslında çok kolay bir şekilde yapılabilmekle birlikte bazı kişilerin tek başlarına karar alarak bu işlemler yapmaya çalışmaları neticesinde birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Çeşme boya badana ustası olarak yılların vermiş olduğu deneyim ile birlikte şunu söyleyebiliriz ki özellikle boya gibi işçilik gerektiren tüm işlerin, bu alanda uzman olan ve yeterince deneyime sahip olan birisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Boya badana gibi komplike işlerin farklı aşamalardan meydana geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu aşamalar, gerek malzeme seçimi olsun gerek boyanın hazırlanması olsun gerekse de boya işleminin sonrasında yapılacaklar olsun birçok farklı noktadan oluşmaktadır. Bu işlemlerin olmasından dolayı yapılacak çok farklı işlemler ortaya çıkmaktadır. Bu işlem adımlarının herhangi birisinin yapılmaması ya da yanlış yapılması neticesinde tüm işlem heba olacaktır. Bundan dolayı tek başınıza bu tür işlemleri yapmak yerine bir uzmandan fikir almanız daha uygun olacaktır.

Karteladan Renk Seçmek Doğru Mu?

Boya işlemlerinin gerek sizin gerekse de bir usta tarafından yapılması durumu fark etmeksizin alınacak ilk karar, hangi renk boyanın kullanılacağıdır. Renk seçimi, boyanın en önemli unsurlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı boya seçimi yaparken çok iyi düşünmeli ve iyi bir araştırma yapmanın sonrasında kararınızı kesin olarak vermelisiniz. Genellikle boya badana işleri yapan ustalar, kartelalar kullanarak boya seçmenize yardımcı olmaktadır. Aslında bu iyi bir seçenek gibi görünmekle birlikte bazı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilecektir.

Özellikle kartelalarda görülen rengin, boyama sonrasında istenilen renk olmaması en büyük sorunların başında gelmektedir. Kartelanın farklı bir yapıdan oluşması, oradaki rengi yeterince net bir şekilde algılamamızı engelleyecektir. Özellikle parlaklık ve matlık olgusu bu tür kartelalarda fark edilemeyeceği için yapılan boyama sırasında bu olgu tamamen değişecektir. Çeşme boya badana ustası olarak size bu konuda vereceğimiz tavsiye ise kartelalardan renk seçmek yerine kullanacağınız boyadan örnek alarak herhangi bir alana uygulamanızdır. Renk seçeneklerinden karar verdiğinizi kullanmak için ilk olarak satın alma işleminden önce numune isteyin.

Aldığınız numune örneğini boyama yapılacak alanda küçük bir yere uygulayarak rengin nasıl durduğunu kontrol edin. Bu şekilde deneme yöntemi ile hangi renk ya da hangi ton olacağına karar vereceğinizi daha net şekilde anlayabileceksiniz.

Kaç Yılda Bir Boya Yaptırmalısınız

Boya badana yaptırmak için belirli bir süre vermek imkansızdır. İlk olarak yapılmış olan boyanın ne kadar kaliteli olduğu ve nasıl bir işçilikle yapıldığı çok önemlidir. Bu durum aynı zamanda boyanın kullanım ömrünü de etkileyeceği için ne kadar süre sonra yeniden boya yaptıracağınız da bu şekilde ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte kullanılan malzemenin de kalitesi bu konuda oldukça etkili olacaktır. Genel olarak bakıldığında malzemenin kaliteli olması, boya işlemini yapan ustanın tecrübeli ve yetenekte olması ile birlikte boyanın uzun ömürlü olması beklenmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda kullanıcının o alandaki tutumu ile alakalı olarak da bu süre değişmektedir. Dikkatli bir şekilde kullanılan alan ile hiçbir şekilde dikkat edilmeyen bir alanın aynı süre dayanması mümkün olmayacaktır. Tüm bunlarla birlikte genel olarak bakıldığında ortalama bir boyama ömrünün 7-8 yıl kadar olabildiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte yukarıda saydığımız faktörleri de göz önünde bulundurarak bu sürenin daha az ya da daha fazla olması söz konusu olacağı asla unutulmaması gerekmektedir.