HİZMETLERİMİZ

Buca Boya Badana İşleri Ustası

Buca Boya Badana İşleri Ustası

Buca bölgesinde yaptıracağınız boya badana işleri için mutlaka bu alanda ustalaşmış birisiyle çalışmanız gerekmektedir. Özellikle fırçayı her eline alanı usta olarak kabul etmek ve ona çalışmalar yaptırmak birçok sorunun da gün yüzüne çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı referansları olan ve insanlar tarafından yaptığı işlemler beğenilen bir ustayla çalışmanız, işlerin düzenli olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte aynı zamanda yapılan işin daha kaliteli olmasını da sağlamış olacaksınız. 

Buca boya badana işleri ustası tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çok güzel mekanlar çıkacaktır. Özellikle doğru bir renk tercihi yapılıp doğru bir şekilde boyanın ve badananın uygulanmış olması kaliteli bir çalışma ortaya koyacaktır. Bundan dolayı yapacağınız işlemleri usta birisine yaptırırken aynı zamanda ustanın hangi malzemeleri ve bu malzemeleri nasıl kullanacaklarını da iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan işlemlerin ardından çalışmalardan istediğiniz verimi alamayıp aynı işleri baştan yaptırmak durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için işin başında gerekli önlemleri almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Renk Seçimi

Boya badana işlemlerine başlamadan önce ilk yapacağınız şey boya rengi hakkında karar vermeniz olacaktır. Bunun için ferah renkler seçmeye gayret edin. Ayrıca boya badana yapılacak alanda bulunan eşyaların rengiyle uyumlu olması oldukça önemlidir. Bu konuda çalışacağınız ustayla da fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Doğru boya için yüzey nasıl olmalı?

Boyanacak alanın düzgün ve başarılı bir şekilde olması için ilk olarak önceki halin tamamen düzeltilmesi gerekmektedir. Hiçbir temizlik yapılmadan doğrudan eski boyanın üstüne yeni boyanın atılıyor olması başarısız bir işlemi ortaya çıkaracaktır. Bu durumun yaşanmaması adına ilk olarak eski boyaya ait döküntüler ya da kırıklar bulunuyorsa bu alanlar iyi bir şekilde temizlenmelidir. Özellikle çatlak varsa bu çatlakların tam olarak düzleştirilmiş olması gerekmektedir. Bunun sonrasında ise zımpara yardımıyla boya yapılacak alana tamamen zımpara uygulanmalıdır.

Boyama işlemi nasıl yapılmalı?

Boya yapılacak alanda ki çatlaklar giderilip iyi bir şekilde zımpara yapıldıktan sonra sıra boyama aşamasına geçilecektir. Bunun için ilk olarak boyama işleminden önce astar uygulaması yapılmalıdır. Astar vurulduktan sonra üzerine ana boya uygulanmalıdır. Bu uygulamanın sonrasında yine boyama işlemi yapılmalıdır. Yani toplamda 1 defa astar 2 defa boyama işlemleri yapılmalıdır. 

Tüm bu adımlar dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve gerekli detayların usta tarafından yapılıyor olması gerekmektedir. Tamda bu aşamada ustanın deneyimli olması gerektiği bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Aksi takdirde yapılacak işlemlerin tamamı boşa gideceği gibi aynı zamanda hem zaman hem de para olarak büyük oranda kayıplar yaşamak durumuyla karşı karşıya kalmanız muhtemel olacaktır.

Boya rulolarının seçimi

Boyanın alana uygulanması sırasında kullanılacak olan rulonun seçiminin de iyi yapılmış olması gerekmektedir. Bu duruma Buca boya badana işleri ustası daha iyi karar vereceğinden işi ehline bırakmanız daha uygun olacaktır. Bu aşamada ise usta kararını bir kaç kritere göre verecektir. Bu aşamada rulo seçimine etki edecek etkenler şunlardır;

  • Boyanın cinsi
  • Uygulanacak yüzeyin durumu
  • Tavanda mı, iç cephede mi ya da dış cephede mi kullanılacak olması

İç cephede su ya da solvent bazlı, saten boyalarda kısa tüylü saten ruloların tercih edilmesi gerekmektedir. Eğer plastik boyaların kullanılması söz konusu ise o zaman plastik boya rulosunun tercih edilmesi gerekir. Dış cephe uygulamalarında boyanın tercih edilen türüne göre mercan veya posteki ruloların tercih edilmesi gerekmektedir.