HİZMETLERİMİZ

Karşıyaka Boya Badana İşleri Ustası

Karşıyaka Boya Badana İşleri Ustası

Karşıyaka Boya Badana İşleri Ustası

İnsanların en temel ihtiyaçlarından olan boya ve badana işlerinin ustalar tarafından yapılması ve bu ustaların da aynı zamanda işlerinin ehli olması gerekmektedir. Karşıyaka'da hizmet veren boya badana işleri ustalarının bu alanlarda deneyimli oldukları bilinmekle birlikte işini iyi yapmayan kişilerin de varlığı bilinmelidir. Bu kapsamda usta seçerken oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir. Özellikle bu işi uzun süredir yapan ve müşterilerinin kendisinden memnun kaldığı bir ustayla çalışmanız sizin faydanıza olacaktır.

Boya badana işlemlerine başlarken özellikle ne kadar boya kullanılacağına dikkat etmek gerekir. Bu aşamaya dikkat etmediğiniz takdirde çok fazla boya artması ya da eksik kalması gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. Bundan dolayı boyanın uygulanacağı alan iyi bir şekilde hesaplanmalı ve en uygun oranda boya satın alınmalıdır. Bu durum aynı zamanda zamandan da tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Özellikle boyanın yeterli olmaması daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

Tüketilecek Boya Miktarı Hesaplama

Boya badana işlemlerinin yapılacağı alanda tüketilecek boyanın miktarını doğru bir şekilde belirlemek oldukça önemlidir. Özellikle boyanın eksik kalması gibi artması da bir sorun olarak görülmektedir. Bundan dolayı alana ne kadar boya kullanılacağıyla ilgili hesaplama yapmadan asla boya almamalısınız.

Şimdi gelelim tüketilecek boya miktarının hesaplamasına. İlk olarak alanınızın 125 metre kare olduğunu varsayalım. Bu alan daireniz olabileceği gibi iş yeri ya da depo gibi bir yerde olabilir. Bu sırada iki farklı hesap çıkarmanız gerekecek. Bunlardan birisi tavan hesaplaması diğeri ise duvarların hesaplanmasıdır.

Alanın tavanını hesap ederken 125 x 0,80 =100 metrekare tavan olarak kabul edeceksiniz. Bununla birlikte duvarları hesap ederken 125 x 2,20=275 metre kare duvar olarak hesap edeceksiniz. Bu iki değeri ortaya çıkartarak alanınızın ortalama değerini bulabilirsiniz. Bu hesaplamanın sonrasında alanda kullanacağınız boyanın yüzey talimatını dikkate almanız gerekecektir. Bu yüzey talimatında belirtilen metre kareye göre kullanım miktarına bakarak toplamda ne kadar boya almanız gerektiğini de ortaya çıkartabilirsiniz.

Artan Boya Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Karşıyaka boya badana işleri ustası tarafından bu hesaplamalar sadece bir bakışla bile ortaya çıkartılabilir. Bunun için ustanın bu işe yıllarını vermiş olması ve oldukça deneyimli olması gerekmektedir. Tüm bu ayrıntılara dikkat etmenize rağmen boyanın artması gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız telaş etmenize gerek yok. Bunun içinde bir çözüm yolu bulunmaktadır. Özellikle artan boyayı muhafaza ederek farklı alanlarda kullanabileceğiniz gibi ilerleyen dönemlerde aynı alanda yapılacak tadilat gibi işlemlerde de bu artan boyayı kullanmanız mümkün olacaktır.

Artan boya türüne göre saklanmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir verim elde edemeyeceksiniz. Bunun için boyanın türüne göre uygun bir seyrelti malzemesi satın almalısınız. Bu satın alma işleminin sonrasında seyrelti malzemesini artan boyanın üzerine dökmeniz gerekmektedir. Kullandığınız boya sentetik bir boya türüyse o zaman sentetik tiner kullanmalısınız. Burada satın aldığınız sentetik tineri artan boyanın üzerine dökmelisiniz. Bu işlem sırasında tinerin artan boyanın üzerinde kaldığına dikkat etmelisiniz.

Bu işlemi de yaptıysanız sırada artan boyayı saklamaya geldi. Bu saklama işleminden önce boya kutusunun ağzını iyi bir şekilde kapatmanız gerekmektedir. Oldukça iyi kapattığınızdan emin olmadan kesinlikle artan boyayı kaldırmayın aksi takdirde sakladığınız boya hava ile temas edeceğinden hiçbir işe yaramayacaktır. Artan boyaya az da olsa hava temas etmesinden dolayı katılaşma söz konusu olacak ve boya çöp olmak durumunda kalacaktır.